Ołtarz boczny Matki Bożej Szkaplerznej

Kościół farny w Łańcucie to Sanktuarium Matki Boskiej Szkalperznej z koronowanym obrazem, umieszczonym w południowej ścianie transeptu  w eklektycznym ołtarzu wykonanym w 1902 roku przez Kazimierza Mieczysława Chodzińskiego. Forma ołtarza nawiązuje do projektu XIX-wiecznego, nie zachowanego ołtarza głównego, ufundowanego przez Józefinę Potocką i jej córkę Zofię Dietrichstein. Jest to ołtarz architektoniczny, dwukondygnacyjny, jednoosiowy, o wymiarach 950x390x150 cm. Posiada drewnianą mensę skrzyniową z blaszanym antepedium wykonanym w 1956 roku, wzorowanym na antepedium autorstwa wileńskiego jubilera Cezarego Steinberga z 1877 roku. W centrum ołtarza , we wnęce zamkniętej pełnym łukiem , znajduje się koronowany Cudowny Obraz Matki Boskiej Szkaplerznej, ozdobiony srebrną barokowa sukienką, oprawiony w ażurową ramę, sny cerowaną i złoconą przez Tylmana z Gameren, zwieńczoną monogramem Maryi w glorii.Zasuwę obrazu, z malowidłem Maryi Niepokalanie Poczętej według Bartolomeo Estebana Murillo, namalował i ponownie wyzłocił malarz Karol Chodziński ( ojciec Kazimierza Mieczysława). Obraz flankuje para żłobkowanych pilastrów i para kolumn kompozytowych. Po bokach ołtarza wiszą uszaki neobarokowe. Na gzymsie nad kolumnami rzeźby dwóch, klęczących aniołów w długich szatach, pochylające się ku wizerunkowi matki Boskiej.

Wykonał je prawdopodobnie XVIII-wieczny rzeźbiarz Sebastian Zeisl, na zlecenie marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego. W wyższej kondygnacji ołtarza znajduje się obraz przedstawiający Świętą Rodzinę pędzla Augusta Westphalena z Berlina. Wieńczy go gloria z inicjałem Maryi i łaciński krzyż.

Pierwowzorem ikonograficznym wizerunków Matki Bożej z Dzieciątkiem była bizantyńska Hodegetria – Przewodniczka – Ta, która wskazuje drogę. Łańcucki obraz jest swobodną kopią krakowskiego pierwowzoru Matki Bożej Piaskowej z kościoła karmelitów, który przybył do Łańcuta w 1670 roku za sprawą Krzysztofa Ziemczyka, w którego domu wisiał on do momentu gdy: poskromił niebiańskim światłem rozpustną młodzież.

Ołtarz boczny Matki Bożej Szkaplerznej